5 Tibeťanov

Päť Tibeťanov je jogový systém jednoduchých, ale veľmi účinných cvičení, ktoré stimulujú základné energetické centrá v tele a ktorý vznikol v Himalájach. Známy je aj pod menom Päť rítov omladzovania. Do Európy sa dostal začiatkom nášho storočia zásluhou penzionovaného dôstojníka britskej armády, ktorý sa s ním zoznámil v tibetskom lamaistickom kláštore. Christopher S. Kilham učí tieto cvičenia od roku 1978 ľudí, ktorí sa snažia zdravšie žiť.

Nárast vnútornej energie spôsobuje uzdravenie z chorôb, nárast celkovej vitality organizmu, omladnutie, zastavenie starnutia.

V tele sú energetické centrá (čakry) ktoré sa podobajú na rotujúci vír energie. Ak je v týchto centrách dosť energie a centrá navzájom harmonicky spolupracujú, človek je zdravý. Ak je v niektorom energetickom centre málo energie (energetický vír rotuje pomaly), časť tela ochorie (staroba). Ak je v niektorom centre energie priveľa (energetický vír rotuje príliš rýchlo), telo sa dostane do nevyváženého stavu a tiež ochorie (nervozita, úzkosť).

Každá čakra má priamy vplyv na niektorú žľazu s vnútorným vylučovaním a hormóny riadia proces starnutia. Za 5 až 9 týždňov sa dá vypracovať až na konečný počet 21 opakovaní z každého cviku. Ak budete každý deň cvičiť týchto 21 opakovaní, Vaše telo bude mať trvalo energiu 25 ročného človeka

Základným pravidlom je, aby ste cvičili len toľko a len tak, aby vám to bolo príjemné. Aj keď je každé cvičenie účinné aj samo osebe, ideálne je robiť ich všetky za sebou. Cvičte každý deň, ráno alebo večer, nezaberie vám to viac ako desať až dvadsať minút. Rity sú jednoduché a môžete ich robiť bez ohľadu na vek. Každý cvik opakujte vždy len toľkokrát, kým sa cítite dobre. Tiež sa nemusíte trápiť, ak neviete niektorý cvik hneď zacvičiť správne. Pozitívne účinky má aj tak. Pred cvičením by ste si mali ponaťahovať svaly a šľachy, rozhýbať kĺby. Krúžte zápästiami, plecami, otáčajte hlavou do strán, urobte niekoľko drepov. Ak vám je niektorý cvik nepríjemný a nechcete ho robiť, môžete ho vynechať. Na výsledky síce budete čakať dlhšie, lebo cviky sa vzájomne dopĺňajú, ale dočkáte sa. Neskôr, keď sa vám forma zlepší, vyskúšajte cvik znovu. „Tibeťania“ vyvolávajú zmeny v tele, a preto môžete spočiatku pociťovať bolesti v kĺboch, štípanie pri močení, ale aj to, že pot výraznejšie zapácha. Je to normálne a tieto prejavy dokazujú, že telo sa zbavuje toxických látok. Nepotláčajte ich liekmi ani neutekajte k lekárovi. Do týždňa by mali samy odznieť. Sú registrované prípady ľudí, ktorým sa vo vysokom veku zlepšil zrak, tak že odložili okuliare, stmavli im prešedivelé vlasy, stratili sa im starecké škvrny na koži, vyliečili sa z ekzémov a mnohých ďalších chorôb. 5 tibeťanov je protistresové cvičenie, liečenie depresie bez liekov, regeneráciu celého tela a cviky na štíhlejšiu postavu.

Už po prvom týždni cvičenia pocítite prílev vnútornej životnej energie, nebudete cez deň unavený, nebudete potrebovať kávu a budete výkonný až do neskorej noci.

Ako na to:
Dýchajte plynulo, pomaly a čo najhlbšie.
Prvý týždeň cvičte len 3 opakovania z každého cviku, druhý týždeň 5 opakovaní, potom 7, 9, 11, ..., 21. 21 opakovaní stačí.
Cvičte každý deň, ak chcete pocítiť účinok cvičení naplno.
Medzi jednotlivými sériami cvikov môžete robiť krátke prestávky na pár hlbokých nádychov.
Pri NÁDYCHU si predstavte, že ťa napĺňa pocit blaženej spokojnosti.
Pri VÝDYCHU si predstavte, že sa stráca všetko napätie zo svalov, cítite sa uvoľnený.
Zapoj do regenerácie svojho tela aj mozog. Predstavujte si že si mladý, silný a krásny a mozog Vám to splní.

1. Tibeťan

Postavte sa a rozpažte ruky rovnobežne s podlahou.
Otáčajte sa v smere hodinových ručičiek. 1 cvik = 1 otáčka.

Ak chcete zmenšiť pocit závratu, nájdite si bod pred sebou. Pri otáčaní sa snažte udržať na ňom pohľad čo najdlhšie (keď sa bod pri otočení stratí z dohľadu, rýchlo otočte hlavu aby ste znovu moholi sledovať daný bod).


UVOĽNENIE (po ukončení série) :
Ostaňte stáť s rozkročenými nohami, vystrite ruky pred seba, spojte dlane v úrovni hrudnej kosti a pozerajte na palce. Pomôže Vám to získať rovnováhu.

2. Tibeťan

Ľahnite si na podložku, na chrbát. Vystrite ruky pozdĺž tela, dlane smerom k zemi, prsty vedľa seba.
Pri NÁDYCHU zdvihnite hlavu a tlačte bradu na hrudník. Súčasne zdvihnite nohy do zvislej polohy. Chrbát ostáva celý na podložke (najmä dolná časť).

Ak trpíte nadmerným prehnutím bedrovej chrbtice (hyperlordóza), zohnite kolená, a až z tejto polohy dvíhajte nohy. Pri spúšťaní nôh tiež najprv zohnite kolená a potom spustite nohy na zem a na zemi vystrite nohy.,/p> Pri VÝDYCHU pomaly položte hlavu na zem a súčasne spúšťajte nohy na zem.

3. Tibeťan

Kľaknite si so vzpriameným telom. Opierajte sa o prsty na nohách. Rukami sa chyťte za stehná (alebo si ruky oprite o hrebeň bedrovej kosti vzadu).
Skloňte hlavu dopredu, bradu pritlačte na hrudník.
Pri NÁDYCHU opatrne zakloňte hlavu aj chrbticu dozadu (ohýbajte len hrudné stavce nie bedrá). Opierajte sa o rukami o stehná.
Zakloňte sa len tak ďaleko ako Vás chrbtica pustí, nerobte to násilne, lebo si ublížite. Pri zakláňaní udržujte napäté svaly v oblasti chrbtice, najmä na krku, aby nedošlo k poškodeniu chrbtice.
Pri VÝDYCHU sa vráťte do východiskovej polohy (vzpriamená poloha).

4. Tibeťan

Sadnite si s nohami vystretými dopredu, chodidlá asi 30 cm od seba, telo vzpriamené (vzpriamená napnutá chrbtica), ruky položte dlaňami na zem vedľa zadku.
Skloňte hlavu dopredu, bradu pritlačte na hrudník.
Pri NÁDYCHU pomaly zakloňte hlavu a zároveň dvíhaj telo na vystretých ramenách.
Trup a stehná budú rovnobežné so zemou, ruky a lýtka sú kolmo na zem (vyzeráte ako stolík).
Na chvíľu napnite všetky svaly v tele, ale nezadržiavajte dych.
Pri VÝDYCHU sa vráťte do východiskovej polohy. Narovnajte chrbticu.

5. Tibeťan

Ľahnite si na zem tvárou smerom k zemi, oprite sa o vystreté ruky, prsty na nohách sú zohnuté. Ruky aj nohy sú od seba vzdialené asi 60 cm (na šírku ramien), ruky aj nohy sú vystreté. Chrbtica je prehnutá nadol. Napnite sedacie svaly aby sa chránila bedrová časť chrbtice. Cvik vykonávajte naboso na protišmykovej podložke (na kachličkách, parketách, nie na koberci), aby sa energia nespotrebovala na udržiavanie rovnováhy.
Opatrne zakloňte hlavu čo najviac dozadu.
Pri NÁDYCHU zdvihnite telo v bokoch aby vytvorilo obrátené písmeno "V". Súčasne skloňte hlavu dopredu, bradu pritlačte na hrudník.
Pri VÝDYCHU nechajte klesnúť telo do východiskovej polohy.
Klesajte čo najhlbšie, takmer až po zem (len ak si pokročilý cvičenec).


UVOĽNENIE
Po ukončení všetkých cvikov si ľahnite a uvoľnite si všetky svaly, aby Vám v nich neostalo napätie.

Pohodové cvičenie a stále zdravie Vám praje Anka